Cenník – koľko ma vyjde poslať list?


V online cenníku sú zväčša iba najčastejšie využívané služby. Kompletný cenník a tarify Slovenskej pošty si môžete stiahnuť ako pdf súbor nižšie.


Cena poštovného závisí od typu služby, druhu zásielky a krajiny kam ju posielate

Najčastejšie posielajú klienti Slovenskej pošty doporučený list 1. triedy do 50 gramov, v rámci územia Slovenska. Takáto klasická zásielka vás vyjde okolo 1,45 eura. Cena zásielky pochopiteľne rastie s výškou ceny poistného, s hmotnosťou balíka a vzdialenosťou krajiny kam balík zasielate. Pošta prvej triedy je drahšia a najdrahšie sú expresné zásielky. V prehľadnej tabuľke nájdete najčastejšie využívané služby a ich cenu.Najčastejšie využívané služby


List1 trieda doporučenedo 50gSlovensko1,45€
Európa2,50€
Svet2,80€
Expresné službyExpres, kuriér, na expres pošte alebo oblastnom uzledo 1kg(max do 20kg)Slovensko6,60€
Balík1 triedado 5kg(max do 15kg)Slovensko3,90€
1 trieda poistený na 30e (max je 500e)do 5kgSlovensko4,40€
Obchodná zásielka-do 500g-1,00€

Do online cenníka zadávate väčšinou tieto údaje:

Typ služby: list do sveta, list Slovensko, obchodná zásielka, balík Slovensko, balík svet, peňažné poukazy, expresné služby.


Krajina: Česká republika, Európa, ostatné štáty.


Druh zásielky: 1 alebo druhá trieda, doporučený alebo poistený list. Pri poistenom liste sa zohľadňuje takisto výška poistného (do 100, 500, 1000).


Kompletný cenník služieb Slovenskej pošty


V pdf súboroch, ktoré sú na stiahnutie, nájdete Kompletný cenník Slovenskej pošty s aktuálnymi cenami služieb. V súbore XSL môžete prechádzať v jednotlivých listoch podľa typu služby.

Cenník vnútroštátnych služieb

Cenník medzinárodných služieb

Zásielkové podmienky medzinárodného styku


Vývoj poštových služieb

Pôvodne bola pošta iba neorganizovaná čeliadka poslov, ktorí sa stretávali a oddychovali na špeciálnych miestach. Postupne sa tieto stanice stali oficiálnymi miestami kde sa preberali zásielky. Organizovaná pošta začala vznikať veľmi pomaly a postupne a jej základy boli položené v starovekom Ríme. Na našom území sa začiatky pošty ako takej spájajú s veľkomoravským obdobím.


V 19. storočí sa objavujú prvé poštové známky, schránky a systém sa stále zdokonaľuje. S technologickým pokrokom postupuje aj vývoj pošty, ktorá bola na začiatku „československá“, za Slovenského štátu rýdzo slovenská, neskôr opäť dvojnárodná a od roku 1993 sa datuje vznik Slovenskej pošty ako ju poznáme dnes. Neskôr sa stal zo štátneho podniku samostatný podnikateľský subjekt a dnes hospodári Slovenská pošta výlučne s vlastnými peniazmi. V dnešných dňoch sa vám už nestane, že by ste poštou poslali list, ktorý by neprišiel. PSČ, automatické triedenie pošty a kuriéri sa starajú o presnosť, spoľahlivosť a diskrétnosť Slovenskej pošty.


Doporučujeme
Vzory zmlúv na stiahnutie

Porovnanie a uzatvorenie PZP

Cestovné poistenie na dovolenku